Preskočiť na obsah

Deň Zeme

Zverejnené 22.4.2022.

Kategória

Dnešný deň, 22.4., si pripomíname Deň Zeme a upozorňujeme na to, že naša Zem potrebuje pozornosť.

Deň Zeme si pripomíname od roku 1970 a vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem.

Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

Motto roku 2022 znie – Investujme do našej planéty! Ako to môžeme urobiť? Medzinárodná platforma Earth Day odporúča zaviesť do každodenného života pár zmien. Napríklad nás vyzýva na obmedzenie používania plastov, šetrenie vodou, kúpu lokálnych potravín, používanie prírodných hnojív či zapojenie sa do dobrovoľníckych činností. Nezabúdajme, že každý deň môže byť Dňom Zeme.

Dnešný deň žiaci ZŠ strávia upratovaním areálu školy a verejných priestorov v obci, štvrtáci absolvujú besedu so starostom obce o separovanom zbere odpadu.

Zapojiť sa môže každý a po celý rok – najmä udržiavaním verejného priestoru pred svojím domom alebo bytovým domom v poriadku – niekedy to bolo dobrým zvykom – pozametať chodník raz za čas a pravidelne kosiť – určite nám to nezaberie viac ako pol hodinu každú, resp. každú druhú sobotu a zapojiť samozrejme aj svoje deti. Niektorí z nás to robíme, verím že sa pripoja i ostatní.

Ďakujem, váš starosta.